YENİ VE ESKİ TARİHTEN

0
352

 
 
                 Televizyonda yarışma programlarında eskiden gerçekten bilgi ölçülürdü.              Kişinin kültür ve bilgi derinliği onun başarısını sağlardı. Şimdi sorulan sorular çok ilginç.       Eskiden televizyonda oynamış bir dizinin karakterinin cümlesi,bir artistin yaşı gibi megazin bilgisi içeren sorular soruluyor. İnsanların daha çok televizyon izleyip çok az kitap okuyup araştırdığı düşünüldüğünde aslında çok doğru bir mantık.
                 Son izlediğim yarışmada ,adam sunulan seçeneklerden “yağlı çayır” konubaşlığını seçip o konudan soru gelmesini istiyor. Gelen soru ,Kırkpınar yağlı güreşleri hangi ilde yapılmaktadır? gibi inanılmayacak derecede basit.

                Adam soruyu emin olamadığından joker kullanarak biliyor ve çok seviniyor.  

                  Eskiye göre insanlarımızda medeni cesaret ve özgüven çok arttı ama genel kültür ,araştırma ve bilgi seviyesi çok zayıf.

                 *                                                 *                                    *                                 * 
                 Bundan 35 yıl önce ilçemizde Necati Metin turnuvası adı altında çocuklara yönelik bir futbol turnuvası düzenlenmişti. Hatırlayanlar bilir turnuvada zevkli maçlar oynanmış,saha etrafını insanların tıklık tıklım doldurduğu maçlar seyredilmişti. O yıllarda her maç tamamen dolu seyredilirdi. Tribün yoktu ama halk tel örgü etrafını hınca hınç doldururdu. En zevklisi de stadın etrafındaki köfte ekmekçiden köfte ekmek alıp maç seyretmek olurdu. O yılların efsane oyuncusu “Muhlis Yağmur” bizim Gençlergücündeki hocamızdı.
                Rakiplerden en iyisi  Gençlerbirliği ile ezeli rekabet içerisinde olan Hürspor cephesinin sahaya sürdüğü takım olan “Kani Şen” in çalıştırdığı Zeytin spor du. Zeytin sporun oyuncuları Hürsporun genç takımı olacaktı, Biz  Gençlergücü de Gençlerbirliği’nin. 
                İki takım da birbiri ile oynayana kadar bütün maçlarını kazandılar,sıra birbirleriyle oynamaya gelmişti.Bizler heyecan içerisinde  kendimizden emin maçı beklerken,Muhlis hoca çok radikal bir karar alıp ,bizim kısa boylu ancak çok atik olan kalecimiz Sedat ın yerine ona göre çok daha iri ve kaleyi dolduran ancak kalecilik bilgisi olmayan Kadir i  kaleye alıp Sedat’ı sol beke çekti. Şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım.
                Maç başladı ,rakip takım inanılmaz direnç gösterdi ,taktik olarak ta ,yardımlaşma olarak da iyiydiler ancak kalemize pek gelemiyorlarken tıngır mıngır gelen bir top gol oldu. 
                O küçümsediğimiz takıma yenildik. O gün bu gündür teknik direktörlerin takım içerisindeki rolünün ne derece önemli olduğunu çok iyi bilirim. 
                Hala o maçı konuşup şakalaşırız.
                O turnuva ayrıca ,rakip seyircilerden küfür yediğim ilk maçlara da sahne olmuştur. Sahada top oynayan 12-15 yaşlarındaki çocuklara sebepsizce küfür edebilen insan görünümlü hayvanların var olduğunu  ilk o zaman idrak ettim.Sonrası da geldi zaten.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız