Uludağ Üniversitesi’nin Tarihi Sergileniyor

0
403
????????????????????????????????????

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü, kurumun görsel tarihinin daha iyi anlaşılması amacıyla ‘Fotoğraflar ile Kuruluşundan Günümüze Bursa Uludağ Üniversitesi’ sergisi açtı.

 

İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olarak 1970 yılında kurulan Bursa Tıp Fakültesi ile 1974 yılında kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin temellerini oluşturduğu Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 43 yıllık geçmişi fotoğraf sergisi ile anlatılıyor. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde açılan sergide, üniversitede yaşanan tüm olaylar kare kare fotoğraflarla anlatılıyor. BUÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezin Türk Kaya’nın koordinatörlüğünde hazırlanan sergi, üniversitenin kuruluş bilgileri ile başlıyor. Sırasıyla dernekleşme çalışmaları, kuruluş sırasında görev alan akademik ve idari personel, rektör olarak görev yapan öğretim üyeleri, üniversiteyi ziyaret eden devlet adamları, fakülte binalarının ilk halleri, bazı binaların temel atma görüntüleri, kampüs giriş kapısı gibi Bursa Uludağ Üniversitesi’nin tarihine ışık tutan pek çok fotoğraf bu sergide ziyaretçileriyle buluşuyor.

 

SERGİNİN İLK ZİYARETÇİSİ TÜBİTAK BAŞKANI

Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi’nin tarihsel sürecini görsel olarak ele alan ‘Fotoğraflar ile Kuruluşundan Günümüze Bursa Uludağ Üniversitesi Sergisi’nin ilk ziyaretçisi TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal oldu. BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile birlikte sergi alanını geçen TÜBİTAK Başkanı Mandal, sergiye emek veren herkese teşekkür etti. Başkan Mandal, ziyaretinin sonunda üniversite yöneticileriyle birlikte poz verdi. Üniversitenin tarihine ışık tutan sergi 10 Kasım tarihine kadar tüm Bursalıların ziyaretine açık olacak.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız