Türk Metal’den Açıklama ‘Hiçbir Koşulda İşçi Çıkarılmayacak’

0
34

Korona virüs tedbirleri kapsamında işverenlerle bir dizi toplantıda bulunan Türk Metal Sendikası Yönetim Kurulu, yaptığı açıklamada fabrikaların hiçbir koşulda işçi çıkarmayacaklarını açıkladı. Yapılan açıklama sonrasında ilçede faaliyet gösteren Döktaş, Bamesa, Aka ve Kırpart fabrikalarındaki işçileri rahat nefes almış oldular.

Türk Metal Sendikası Korona virüs tedbirleri kapsamında üyelerin istihdamını, hak ve özgürlüklerini ve ekonomik koşullarını korumak amacıyla işverenlerle bir dizi toplantı gerçekleştirdi. Toplantılarda bazı konularda mutabakat sağladıklarını belirten Türk Metal Sendikası Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada şu sözleri kaydetti: “Yaşanan koşullar gereğince, başta Ford Otosan olmak üzere, bir kısım işyerimiz üretimlerine ara vermiş, bir kısmı üretimini durduracağı tarihi belirlemiş, bir kısmı vardiya sayısını azaltarak çalışan sayısını işten çıkarma olmadan düşürmüştür.

FABRİKALAR RİSK ALTINDA

Üretime devam etme kararında olan çok az sayıda işyeri kalmıştır. Üretimin devam ettiği işyerlerinde toplu olarak ve yakın mesafede çalışılması nedeniyle, üyelerimizin bir kısmı fabrikalarda risk altındadır. Bu durumdan hareketle, Genel Başkanımız Sayın Pevrul Kavlak, son birkaç gündür işverenlerimizle görüşmelerini sürdürmüş, ortak bir noktada buluşulması için gereken temasları yapmıştır.

HİÇBİR KOŞULDA İŞÇİ ÇIKARMAYACAKLAR

Yapılan toplantıların ardından bir dizi karar alınmıştır. Alınan bu kararlar gereğince yaşadığımız bu zorlu süreçte, işverenler, kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler hariç, hiçbir koşulda işçi çıkarmayacaklardır. Kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek, bire bir şeklinde olan bu uygulama ihtiyaç olması halinde devam edecektir. Böylece 23.03.2020 tarihinden başlayacak olan bu bir aylık periyotta, çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacaktır. Bu duruş bir ay sürdüğünde, üyelerimiz aylık ücretlerinin tamamını alacak ancak bu bir ayın 12 işgünü yıllık izinlerinden kullanılmış sayılacaktır.

NET ÜCRETİN YÜZDE 89’U ALACAKLAR

Kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde, kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye ve yakacak yardımı işveren tarafından üyelerimize ödenecektir. Bu şirketlerde, kısa çalışma başvurusu kabul edilene kadar geçecek sürede, ihtiyaç olması durumunda yukarıdaki izin koşulları, yani her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecektir. Böylece işyerinde fiilen çalışmayacak üyelerimiz net ücretlerinin yüzde 89’unu almış olacaktır.

SOSYAL MESAFE OLACAK, ATEŞ ÖLÇÜLECEK

24.04.2020 tarihinden sonraki duruşlar esnasındaki ücretli izin kullandırılan günler içinse, bilahare telafi çalışması ve denkleştirme yapılabilecek, yine çalışılmayan cumartesi günü de telafi çalışmasına konu olabilecektir. Üretimin devam ettiği işyerlerinde işveren, koronavirüs riskine karşı her türlü önlemi alacaktır. Üretim esnasında üyelerimiz arasındaki ‘sosyal mesafe’ en az bir metre olacaktır. Servislere binişlerde üyelerimizin ateşleri ölçülecek, risk taşıyanlar işveren tarafından sağlık kuruluşlarına götürülecektir.

DEZENFEKTE İŞLEMİ YAPILACAK

Servis araçlarında ve yemekhanelerde her bir üyemiz arasında en az bir metre mesafe olacaktır. İşveren tüm üyelerimize kişisel korunma araçlarını (maske, eldiven, dezenfektan vb.) eksiksiz olarak verecek, gerekli alanlarda dezenfekte işlemi yapılacak ve bu araç-gereç makul sürelerde yenilenecektir.

ŞİKAYETLERE ÇÖZÜM ÜRETİLECEK

Bütün bunların yapılmaması ve işyerinde korona virüs riskinin ortaya çıkması halinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesi gereğince üyelerimiz ‘Çalışmaktan kaçınma hakkı’nı kullanacak ve üretimi durduracaklardır. Tüm bölgelerde Şube Başkanlarımız, Şube Yönetimlerimiz, baş temsilci ve temsilcilerimiz bu süreçte görevlerinin başında olacak ve işyerlerinde işçi sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulup uyulmadığını denetleyecek, üyelerimizin talep ve şikayetlerine çözüm üretecektir.

GERİ DURMAYACAĞIZ

Millet olarak çok zor günlerden geçtiğimiz bir gerçektir. Yaşanan ölümlerin ötesinde, dünya ekonomileri bu durumdan çok ciddi olarak etkilenecek, ne yazık ki çalışma yaşamında da ciddi sorunlar yaşanacaktır. Ancak biz Türk Metal Sendikası olarak, üyelerimizi korumak, haklarına sahip çıkmak için gece gündüz çalışmaktan geri durmayacağız. Türk Metal ailesi olarak, başımıza gelen bu büyük salgından en az zararla kurtulmak için ne gerekirse yapacağız.”