Sabahları çok erken kalkarım ve kalkar kalkmaz telefondan müzik açarım. Öyle işlerim çok yoğun olmasa da müzik eşliğinde gözden geçirirken  tesadüf bu ya radyoda ” Nothing compares to you” isimli eski sayılabilecek bir slow parça çalmaya başladı.

Bu parça benim için önemli ,çünkü seksenli yıllarda döneminin ,sözleri ve müziğiyle en güzel aşk şarkısıydı. You Tube dan açıp dinlemenizi isterim.

Neden önemliydi , çünkü İngilizce kursuna gidiyordum ve kursta yabancı hocamız bu parçayı tercüme ettirdi bize. Birinin yabancı dil bilip bilmediği ,o dilde söylenen bir şarkıyı anında çevirip çevirememesiyle test edilir.

Parçanın bestecisi yakınlarda ölen ve gelmiş geçmiş en yaratıcı müzik adamları arasında gösterilen Amerikalı zenci sanatçı Prince .  Şarkıyı seslendiren o yıllarda ve sonrasında hep üç numara traşlı gördüğüm İrlandalı kadın sanatçı Sinead O Connor dı. Sanatçı protest müzik yapıyordu. Ve özellikle o yıllarda çok çok ünlüydü. Sonrasında pek görünmedi ekranlarda ama son derece kült ,sadık bir hayran kitlesi çok uzun yıllardır sayısı azalmadan var ve var olmaya devam ediyor.

Sinead O Connor , yaptığı açıklama ile İslam dinini seçtiğini duyurdu. İsmini Şüheda Davitt olarak değiştiren ünlü sanatçı ” Müslüman olduğum için gurur duyuyorum. Tüm kutsal yazıtlar bizi İslam a götürüyor ve diğer kutsal kitapları gereksiz kılıyor ” beyanıyla Tüm Dünyayı sarstı.

Cat Stevens 70 li yıllarda Dünyanın en önemli müzisyenlerinden biriydi. 77 de İslamiyeti seçmesinden bugüne özellikle caz ve rap müzik sanatçılarında muazzam bir İslam dinini araştırarak yöneliş var. Aslında alacağı tepkilerden korkan pek çok sanatçı var İslama ilgi duyan.

Kendilerine karşı kompleks duyduğumuz batılı insanlar bizim dinimizi seçiyorlar ve gururlanmak bizim hakkımız mı?

Bu insanlar kendi özgür iradeleri , araştırmacı ruhlarıyla ,samimi ve içten motivasyonlarıyla kendi toplumlarının dini değerlerini reddederek bizim dinimizde gerçeği arama tecrübesini yaşama tercihinde bulunabiliyorken, biz onlardan artık bize hizmet etmelerini bekler gibiyiz.

İslam dininin evrenselliği herkesi çeker , ama asıl sorumluluk dinimizi iyi temsil edebilmekte.

Dinimizi seçen bu Dünya yıldızları bize Daha iyi ,daha dürüst, daha güvenilir, daha çalışkan İnsanlar olmaya doğru sorumluluk yüklüyorlar. Çünkü İslam dini aslında bunu öğütlüyor.

     Oysaki öyle insanlarla beraber yaşıyoruz ki ve onların insanlarımızın dini değerlerini kendi menfaatlerine kullandıklarına şahit oluyoruz ki aklımıza Cat Stevens in lafı geliyor.

     ” Ben önce Kuranı Kerim ile İslamı tanıdım ve Müslüman oldum. ,  Önce bu günkü Müslümanları tanısaydım kendimde Kuran a yönelme isteği bulamazdım” 

     Cat Stevens yani Yusuf İslam, bu cümleleri gözlerimizin içine delici bir bakışla sarf ediyor.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız