Tarih Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde Yeniden Canlanıyor

0
111

Orhangazi’nin en köklü eğitim kurumlarından olan ve Orhangazi Ortaokulu olarak 1953 tarihinde eğitime başlayan Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesinde “Tarih ÇPAL’de Canlanıyor” sloganı ile dev arşiv çalışması başlatıldı.

Okul Müdürü Necmi Kartal, öncülüğünde Büro Yönetimi Bölümü Alan Şefi Öğretmeni Aysel Yıldız ve Büro Yönetimi öğrencilerden oluşturulup projenin Tarih Danışmanlığını okulun mezunlarından Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen’in yaptığı ekip 1953 yılından bu güne kadar olan tüm mezunları dijital ortama aktarmaya başladı.

OKUL BELLEĞİ OLUŞTURULUYOR

Dijital ortama aktarılmasının yanı sıra 1953 yılından bu güne kadar okul ile ilgili tüm tarihi belge, fotoğraf, kullanılan ders araç ve gereçleri ile mezunlardan gelen tüm materyaller oluşturulacak bir sınıfta gelecek nesillerle aktarılmak üzere toplanacak.

MEZUNLARDAN BÜYÜK DESTEK

Proje kapsamında okul mezunlarına ulaşan ekip mezunlardan büyük destek gördü. Okul armalarından okul kıyafetlerine kadar diploma ve fotoğraf gibi birçok materyal proje ekibine teslim edildi. Destek vermek isteyen diğer mezunlarında okul idaresine başvurarak katkı sunabileceklerini belirten okul Müdürü Necmi Kartal, amaçlarının Orhangazi’nin hafızası olan ve birçok kişinin mezun olduğu okulda ilçe belleğini yaşatmak olduğunu vurguladı.

İLK MEZUNLAR OKULDA BULUŞACAK

“Tarih ÇPAL’de Canlanıyor” sloganı ile başlatılan çalışma kapsamında okulun açıldığı 1953 yılında ki hayatta olan ilk ve ikinci dönem mezunlarına ulaşan projenin Tarih Danışmanlığını okulun mezunlarından Gazeteci-Yazar Muharrem Değirmen, ilk mezunların okulda öğrencilerle bir araya gelerek; “mezunların anılarını ve kendilerini yeniden 1953 yılına götürerek unutulmaz anılar okulumuz Cemil Meriç Sesli Kütüphanesinde Öğretmenimiz Fatih Topraktepe, tarafından kayıt altına alınarak ölümsüzleştirilecek” dedi.

İLÇENİN YAŞAYAN HAFIZASI ÇPAL

Orhangazi Çok Programlı Anadolu Lisesi 1953-1954 öğretim yılında bugün öğretmen evi olarak kullanılmakta olan binada “Orhangazi Ortaokulu” adıyla  hizmet vermeye başladı. 1953-1968 yılları arasında bu binada hizmet verilmiştir. 1968 yılında bugünkü yerine,12 derslikli yeni binasına taşınmıştır.1973 yılına kadar aynı adla bu binada hizmet vermiştir.

1973-1974 eğitim öğretim yılında lise öğrenimine açılmış,”Orhangazi Lisesi” adını alarak ortaokul ve lise bir arada öğretim yapmaya başlamıştır. 1995-1996 öğretim yılında zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılmasıyla ortaokul bünyesinden ayrılmış yalnız ortaöğretime hizmet veren bir kurum olmuştur. 08.08.1995 tarihinde bünyesine “Yabancı Dil Ağırlıklı Lise” dahil etmiş, 07.09.1995 tarihinde ise Ticaret Meslek Lisesinin “Muhasebe Bölümü” açılmış, bu tarihten itibaren de “Orhangazi Çok Programlı Lisesi” adını almıştır. Hızla artan öğrenci sayısı nedeniyle öğrencilerin bir kısmı 2001-2005 yılları arasında ilçemiz Kız Meslek Lisesi binasında öğrenim yapmak zorunda kalmıştır.   Artan öğrenci sayısı ve eski binanın bakım ve güçlendirme ihtiyacı oluşması nedeniyle 2005-2010 yılları arasında okulumuz, Hürriyet İlköğretim Okuluna taşınmak zorunda kalmıştır. 2009-2010 öğretim yılı ikinci döneminde (1Mart 2010) öğretime açılan otuz iki derslikli yeni binamız büyük oranda rahatlama getirmiştir. 2016-2017 Eğitim-öğretim yılında yeniden Hürriyet İlköğretim Okulu’na taşınmış ve hâlen eğitim-öğretime bu binada devam etmektedir.