Şubat Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleşti

0
441

Orhangazi Belediyesinin Şubat Ayı Belediye Meclis toplantısı Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın başkanlığında gerçekleştirildi. 6 gündem, 3’de ek gündem maddesi olmak üzere toplam 9 maddenin görüşülüp karara bağlandığı Şubat Meclisinde Orhangazi Belediyesi, Belediye ve bağlı şirkette çalışan personelin maaşlarının ve işten çıkarılan personelin tazminatlarının ödenmesi için 5 Milyon TL’ye kadar kredi çekilmesi için Başkan Aydın’a yetki verildi.

Orhangazi Belediyesinin 2020 yılı Şubat Ayı Belediye Meclis toplantısı Belediye Başkanı Bekir Aydın başkanlığında gerçekleştirildi. Şubat Meclisinde 10 madde görüşülerek karara bağlandı.  Orhangazi Belediyesinin Şubat Ayı Meclisinde 2020 yılında Zabıta Personellerine verilecek fazla mesai ücretlerinin belirlenmesi ile İmar Durumu ücretinin yüzde 10’unun Kayıt ve Suret Ücreti olarak tahakkuk ettirilmesi ile ilgili alınan 2017 yılına ait bir meclis kararının iptali ve harçların yeniden belirlenmesi konusu Plan ve Bütçe Komisyonlarına havale edildi. Belediye Meclisinde daha sonra Arapzade Mahallesindeki bir arsa ile ilgili plan değişikliği konusu da İmar Komisyonu’na havale edildi. Şubat ayı meclisinde Gedelek Mahallesi sınırları içinde yer alan Kırpart fabrikası yanında bulunan 411,84 m²’lik daha önce iki kez satışa çıkarılan ancak satışı gerçekleştirilemeyen arsanın 10 yıl süreliğine ihale yolu ile kiralanması için Encümene yetki verildi.

Şubat Ayı Belediye Meclis toplantısında belediyeye ait taşınır ve taşınmaz malzemelerin mecburi Amme Malzemelerine tahsisi konusu da oy çokluğu ile kabul edildi. Bu maddeyle ilgili meclisteki muhalefet partilerinin eleştirilerine karşılık Belediye Başkanı Bekir Aydın daha önce Orhangazi Belediyesinde yaşanan bazı haciz olaylarının önüne geçilmesi için Büyükşehir Belediyesi ile birlikte böyle bir uygulamaya geçecekleri mesajını verdi. Sölöz Mahallesindeki iki adet taşınmazın satışı ile ilgili olarak da meclis yetki alırken, Belediye Başkanı Bekir Aydın, Belediye personeli, bağlı şirketlerdeki personel ile daha önce işten çıkarılan personelin tazminatlarının ödenebilmesi için 5 Milyon TL’ye kadar kredi çekilmesi ile ilgili yetki aldı. Kredi borçlanmasına ise CHP ve İyi Partili üyeler red oyu kullanırken, AK Parti ve Demokrat Partili üyeler kabul oyu kullandı.

SOSYAL DENGE SÖZLEŞMESİ ORANLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Şubat Ayı Meclis toplantısında ayrıca henüz imzalanamayan Sosyal Denge sözleşmeleri ile ilgili görüşme yapıldı. Belediye Başkanı Bekir Aydın, sendika ile bugüne kadar yapılan görüşmelerde sonuç alınamadığını belirterek, sosyal denge sözleşmesinde memurların alacakları sosyal denge oranlarının meclis tarafından belirlenmesi teklifi getirdi. Mecliste yapılan görüşmeler neticesinde sosyal denge sözleşmesinin görüşmelerinin sürdürülmesi kararlaştırıldı.