Orhangazi’de İki Yılda 35 Bin 456 Yeni Kimlik

0
423


Orhangazi İlçe Nüfus Müdürlüğü, 2018 yılında verilen yeni kimlik rakamlarını açıkladı. 2017 yılında 17 bin 865 vatandaş çipli kimlik başvurusu yaparken 2018 yılında ise 17 bin 591 vatandaş yeni kimlik başvurusunda bulunduğu bildirildi. 02 Ocak 2017 tarihinde başlayan yeni kimlik başvurularından itibaren Orhangazi’den 2017 ve 2018 yıllarında toplamda 35 bin 456 vatandaşın yeni kimlik aldığı öğrenildi.

10 yıl geçerli olan çipli kimlikler için vatandaşın cebinden 18,5 TL çıkacak. Uzun zamandır merakla beklenen çipli yeni kimlik kartlarının müracaatları dün başladı. İlk günde yeni kimlik kartlarını alabilmek için vatandaşlar nüfus müdürlüklerine müracaat etmeye gitti. Kimlikler Nüfus Müdürlüğü’ne yapıldıktan sonra genel merkezden kişilerin talep ettikleri ev adreslerine ya da işyerlerine posta ile gönderilecek. Yeni kimliklerde vatandaşın kimlik sahibi olduğunu doğrulaması için PIN kodu sistemi uygulanacak. Kimlik kartlarının kişiselleştirme işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu kampüste bu amaç için inşa edilen Kişiselleştirme Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kimlik kartlarının 3­4 yıl içerisinde tüm vatandaşlara dağıtılması hedeflenirken, yeni kimlikler için müracaatlar 199 Alo Randevu Hattı ve (e­kimlikrandevu.nvi.gov.tr) adresine yapılabilecek. Yeni kimlik kartları için biyometrik fotoğraf, TC numarası bulunan kişinin uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı geçerli olabiliyor.

ÇİPLİ KİMLİKTE HEDEF 3 YIL

Yeni kimlik kartı başvurudan sonra yaklaşık on gün içinde kişinin bildirdiği adrese PTT Kargo ile ulaştırılacak. Yeni Kimlik kartının geçerlilik süresinin on yıl olduğu bildirildi. Başvuru işlemi için önceden randevu alınabileceği gibi randevu almadan da Nüfus Müdürlüğüne gidip başvuru yapılabilecek. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenerek kişiye verilecek.

YENİ KİMLİK KARTLARI NASIL ALINACAK?

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek. Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması yeterli olacak. Çipli kimlik kartlarının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar sürerken, kartlarla uyumlu uygulamalar ve cihazlar geliştirmek isteyen 50’den fazla işletme, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna başvurarak personeline eğitim aldırdı. Bazı kurumlar da çipli kimliklerle hizmet verebilecek altyapıları kullanmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız