Nedir Bu Otobüs Sevdası

0
480

Son günlerde gülerek takip ettiğim bir konu dolaşıyor sosyal paylaşım sitesi Facebookta . Neymiş efendim Burulaş Bursa’dan Orhangazi’ye otobüs gönderesinmiş. yaz sıcaklarında püfür püfür klimalı 20 kişilik son model temiz ve güvenilir araçlarda oturarak gitmek yerine 15 koltuklu 45 kişi ayakta kapasiteli sıcaktan bunalarak her durakta durarak 1 saatte insanlara sürtüne sürtüne Bursa’ya gitmeyi istemek neyin nesidir.

Kimi zaman abi 2 dakika bekle kardeşim geliyor diyerek beklettiğimiz kimi zaman abi biraz hızlı gidelim otobüse yetişeceğim dediğimiz,  bazen de torunumu Bursa’dan babası alacak diyerek güvenerek bindirdiğimiz, parası olmayanı da hiçbir zaman yolda bırakmayan bu minibüsler bizlerin yetiştirici bizlerin koruyucu vasıtaları. Sabah 6 da başlayıp akşam 11 e kadar bizleri bekleyen bizlerin araçlara bindiğinde de tüm sorumluluğumuzu aldığını bizlere hissettiren oturduğumuz her koltuğa ayrı ayrı sigorta yapan minibüsçü esnafı. Gece seferinde 2 kişi ile Bursa’dan gelen sabah seferinde 4 kişi ile Bursa’ya giden minibüsçü esnafı. Ne yaptıysa yaranamamıştır insanlara sen çamurlu ayağınla arabaya binersin sen yediğini arabaya dökersin sen içtiğini koltuğa dökersin ama sabah bakarsın yine yeni yine temizdir o minibüs. Kimimiz cüzdanımızı düşürmüşüzdür kimimiz çantasını unutmuştur zaman zaman ama hep eksiksiz hep sağlam bulmuşuzdur.

Gemlik halkının otobüs isyanını duymayan bilmeyen kalmamıştır saatlerce araç bekleyen beklediği araç geldiğinde ayakta dakikalarca seyahat eden Gemlik halkı Orhangazi minibüslerine gıpta ile bakarken bu neyin sevdasıdır? Konunun asıl muhatabı Burulaş olmasına rağmen Orhangazi minibüsçülerine yüklenip hakaret derecesine varan kötü söylemlere girmenin tek sebebi bazı kesimlerin farklı amaçlar gütmesi olarak görüyorum sosyal medya üzerinden provokatörlük yapanlar acaba kaç defa minibüs ile Bursa’ya yada Bursa’dan Orhangazi’ye seyahat etti kendi çıkarları doğrultusunda karalama yaparak kendilerine pay arıyor gibiler.

Burulaş’ın sorumluğunda çalışan Burulaş’ın sıraladığı maddelere uygun olarak dizayn edilen bu araçlarda özürlü vatandaşlar için özürlü rampası güvenlik açısından ön, arka ve iç kamera sistemleri mevcut Burulaş’ın verdiği GÜZERGAH’ın dışına çıkamayan Burulaş’ın verdiği fiyat tarifesini uygulayan ve asla bağımsız olmayan minibüsçülere haksızlık yapıldığı kanaatindeyim.

Şikayet edeceğimiz ya da rahatsızlık duyduğumuz bir konu olduğun da yolcunun sorununu şikayetini tüm samimiyeti ile değerlendiren ve bu konuda çok hassas olan minibüs kooperatifi yönetim kurulu var terminalde oradan buradan sallamak yerine gidin şikayetinizi, derdinizi anlatın eminim çözüm bulacaklardır bir de çay söylerler size, tabi derdiniz çamur atmak değilse

Çok büyük paralar kazanıyorlar dediğiniz minibüslerin bilinmeyen gerçekleri var

Araçlarda,

Bursa için, Tam yolcu 9 TL İndirimli 7 TL Öğrenci 5.5 TL ödüyorsunuz

Gemlik için, Tam yolcu 5 TL Öğrenci 3.5 TL ödüyorsunuz

Bu araçlar Orhangazi terminalinden her çıktıklarında çıkış ücreti ödüyor.

Bu araçlar Bursa terminalinden her çıktıklarında çıkış ücreti ödüyor

Bu araçlar aylık olarak Burulaş’a araç başı bilmem kaç TL komisyon ödüyor

Bu rahat ve tam donanımlı araçlar km. başına yaklaşık 1 TL yakıt tüketiyor

Kendi çıkarlarınız için insanların ekmeklerine laf atarken bir defa daha düşünün lütfen.

Orhangazi halkı Orhangazi esnafına Orhangazi esnafı da Orhangazi halkına sahip çıkmalı.

Daha Güzel Günlere…

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız