NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ

0
580

 

Soğan ekmek yerim de yine de kimseye muhtaç olmam sözü artık tarihe karışıyor.Mecburen bu gidişle soğansız ekmek yiyeceğiz. Artık öyle cücük,mücük yemek zengin yemeğinden sayılacak. Hatta Lokanta ya gidip te bir kuru pilav yanına da  kuru soğan istemek lüks sınıfına girecek.

Diğer yandan zeytin dipi toplama yövmiyesi 100 TL.Yani kendi zeytininizin yere dökülenlerini toplattığınızda,yövmeyeciye topladığı bütün zeytinleri verseniz yine de yövmiyesini karşılamıyor.Cebinizden 30, 35 TL daha vermeniz gerekecek.Toplanmasa yazık günah,nimet çiğnenip gidecek, İnsanının içi elvermiyor.E toplatsan hem zeytin gidiyor,hem de cepten para.Köylü ne yapacağını şaşırmış.

E zaten Asgari ücret le çalışan bir nevi dünya rekoru kırıyor.Bu zamanda,bu pahalılıkta ayakta kalmak,çocuk okutmak,rekorlar sayfasına yazılmak demek.

İktidar Belediye Başkan Aday Adayları çarşı pazar gezip pempe tablolar çiziyor.Belediye nin borcu da neymiş iki dakikalık iş diyip,Avrupa fonlarını babasının cebi gibi görüyor.Dünya nın hiç bir yerinde ben sizi iyi yöneteceğim diye milyonlarca para harcanmaz.Bizde ise en meşhur soru’’Başkanlık için ne kadar para ayırdın,ne kadar para harcayacaksın?’.Kim yüksek miktar ayırmışsa şansı bir o kadar artar.Kendisini yöneteciği kişinin liyakatı,ahlakı, dürüstlüğü,vizyonu,misyonu hiç araştırılmaz,sorulmaz.

Geçen gün gazeteye bir uğrayım dedim .Ana cadde üzerinde belediye hizmet arabasının akü sünün bittiğini ve iki gündür hizmet arabasının orada olduğunu duyduğum da hayretler için de kaldım.Belediye nin borcunun çok yüksek miktarlarda olduğunu zaten  aynı siyasi partinin aday,adayları da anlatıyor.Temizlik işçilerinin üç aydır maaş alamadıkları zaten ortada.Yeniköy ‘ün meydanın daki umumi tuvaletlerde ki sıvı sabunun bitip tekrar yenisinin yerine konmayışını köylü ,belediye iflas etmiş diye yorumluyor .

Aynı siyasi DAVA nın aday adayları,bu zorluklardan çıkış yollarını biliyorlarsa mevcut DAVA arkadaşlarına bu konuda yardımcı olmaları hatta Aynı siysasi DAVA nın oy verenleri de  bu kötü gidiş için düşüncelerini  DAVA arkadaşların la paylaşmaları gerekir.Yoksa sosyal medya üzerin den biz ‘’DAVAMIZI’’Yedirmeyiz nutukları havada kalacaktır. Fanatizmin kalbe girmesi ile aklın seyahate çıkmasının güzel bir örneğini yaşayacağız.Birimiz hepimiz için her şey Orhangazi için diyenler ellerine kazma küreği almışlar büyük çukurlar açmakta,oyun içinde oyunlar kurulmakta.Öyle oyunlar ki BİZANS ın esamesi bile okunmaz.

‘’Zeytin yağlı yiyemem aman,basma da fistan giyemem aman.Senin gibi cahile ben efendim diyemem aman’’Türküsünü söylemeye hep beraber başlayacağız galiba.

Bir ülkenin refah düzeyi ,ürettiklerini çocuklarına rahatça yedirebilmesi ile ölçülmelidir .Yoksa herkesin soracağı soru belli ‘NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ’…

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız