Miniklere Gazetecilik Mesleğini Anlattı

0
118

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Sercan Karakaya, Ali Tekin İlk Okulu’na konuk oldu. 3-B sınıfının ‘İletişim’ dersine konuk olan Sercan Karakaya, gazetecilik mesleğindeki tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı. Miniklerin merak ettiği soruları tek tek yanıtlayan Karakaya, bir haberin nasıl yazılışından, grafiğine ve basın aşamalarını anlattı.

Orhangazi Ali Tekin İlk Okulu farklı meslek dalları ve mesleklerin tanınması adına başlattığı projeye devam ediyor. Birçok meslek erbabı ve görevleri hakkında öğrencileri bilgilendirmek ve merak ettiği konuları sormaları konusunda başlattığı projenin konuğu Orhangazi Lider Gazetesi İmtiyaz Sahibi Sercan Karakaya oldu. ‘İletişim’ dersine konuk olan Sercan Karakaya, gazetecilik mesleği hakkında merak edilenleri cevapladı. Öğrencilerin; En enteresan haber hangisiydi? Mesleğin zorlukları?, Örnek aldığınız gazeteci kimdir?, Neden bu mesleği seçtiniz ?, Gazete nasıl basılıyor ? ve Haberler nasıl yazılıyor? Şeklindeki soruları yanıtlayan Karakaya, günlük basımı yapılan gazetelerin hangi aşamalardan geçtiğini örnekler ile anlattı. Karakaya, çocuklardan mutlaka okuma alışkanlığı edinmelerini ve yetenekli oldukları alanlara yönelmelerini tavsiye etti.

YAPTIĞINIZ İŞİ SEVMELİSİNİZ

Sercan Karakaya, 3’üncü sınıf öğrencilerinin meslek seçimi ya da kariyer planlaması için henüz çok erken olduğunu, ancak ilgi alanları ve yeteneklerinin şimdiden keşfedilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu konuda öğretmen ve ailelere de büyük sorumlulukların düştüğünü söyledi. Öğrencilere gazetecilik mesleğiyle ilgili bir sunum yapan Karakaya, gazetecilik mesleğinin bir gönül işi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi; Sizler yarınların doktorları, hâkimleri, savcıları, avukatları, bürokratları ve belki de milletvekilleri olacaksınız. Aranızdan belki bir vali de çıkacak, çok kabiliyetli bir sanatçı da Ama ne olursa olsun, yaptığınız işi sevmeli, sevdiğiniz işi yapmalısınız. Başarıya ancak bu yolla ulaşırsınız dedi.

ARAŞTIRIN, MERAKLI OLUN

Eskiden eğitim öğretim imkânlarının bugünkü gibi geniş olmadığını ve bu yüzden şimdiki öğrencilerin çok daha şanslı olduklarını anlatan Sercan Karakaya, öğrencilerden bu imkânları mutlaka değerlendirmelerini istedi. Çağın bilgi çağı olduğunu ve geleceğe bilginin hükmedeceğini dile getiren Sercan Karakaya, Şimdiden okuma alışkanlığı edinin, araştırın, meraklı olun. İnterneti sürekli oyun ve eğlence için kullanmayın, bilgi edinmek için de kullanın. Bunun temelini şimdiden, daha bu yaşlarda atmalısınız ki; hayatta karşınıza çıkabilecek her türlü sorunu aşabilmelisiniz ifadelerini kullandı.