Metal İşçisinin Sözleşme Süreci Başlıyor

0
324

Özel sektörün en kapsamlı sözleşmesi olma özelliğini taşıyan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle, metal işçisinin yeni dönemdeki mali ve sosyal hakları belirlenecek. Türkiye genelinde 186 iş yerindeki yaklaşık 130 bin çalışanı ilgilendiren Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesinde görüşmeler bugün başlıyor.

Görüşmelerde, işveren tarafını MESS, işçi tarafını ise Türk Metal, Özçelik-İş ve Birleşik Metal-İş sendikaları temsil edecek. MESS, Türk Metal Sendikası ve Birleşik Metal-İş ile yarın, Özçelik-İş Sendikası ile 8 Ekim’de ilk müzakereleri yapacak. Orhangazi ve Manisa’da faaliyet gösteren Güriş Döktaş yetkililerine 2019-2021 Toplu İş Sözleşme taslağını işveren yetkililerine geçtiğimiz ay teslim etmişti. İlk görüşmenin 16 Ekim 2019 tarihinde olacağı belirtilirken Toplu İş Sözleşmesi teklif taslağında ilk altı ay için ücret zammı talebimiz ortalamada %26.28 olarak belirlendi.

Türk-Metal Sendikası, yaklaşık 150 bin metal işçisini ilgilendiren toplu sözleşme taslağını açıkladı. Türk Metal Sendikası’nın hazırladığı 2019-2021 MESS Grup TİS taslağına göre, ilk 6 ay ortalama yüzde 26.28 zam, ikinci altı ay için enflasyon+1, üçüncü altı ay enflasyon+2, dördüncü altı ay sosyal haklar, enflasyon+3 talep edildi. İlk 6 ay istenilen yüzde 26.28 oranındaki zam temel olarak üç kalemden oluşuyor:

İyileştirme: 15.55 TL’nin altındaki saatlik ücretlere 15.55 TL’yi geçmeyecek biçimde 75 kuruş. (yüzde 3.97)

Yüzde zam: Bütün saatlik ücretlere yüzde 20 zam. (yüzde 20)

Sosyal Haklar: Yüzde 60’ı Kurban Bayramı’nda olmak üzere sosyal haklar. (yüzde 2.31)

TEKLİF TASLAĞINIZDA YER ALAN YENİ İDARİ TALEPLER

Eş İçin Tamamlayıcı Sağlık Sigortası: Üyemizin büyük memnuniyet duyduğu, yaygın biçimde yararlandığı ve aslında reel olarak önemli maddi kazanç anlamına gelen Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı eşi kapsayacak biçimde yaygınlaştırmak istiyoruz. Gözümüz arkada kalmasın, içimiz rahat olsun diyoruz.

Dini Bayramlarda Çalışmalarda 4 yevmiye: Dini bayramlar, bütün ailenin bir araya geldiği, eşin dostun buluştuğu özel günlerdir. Bu özel günlerde çalışmak, gerçekten büyük özveri anlamına gelir. Bu fedakârlığın karşılığı olarak dini bayramlardaki mesailerimiz için %100 olan zammın %200’e çıkarılmasını istiyoruz.

Gece Çalışmalarına Zam: Gece çalışmanın, gündüz çalışmaya göre daha yıpratıcı olduğu, insan bünyesini zorladığı bilimsel bir gerçek… Bu yüzden, gece çalışmanın verdiği zararın kısmen tazmin edilmesi için, gece çalışma saatlik ücret zammının %15’e yükseltilmesini istiyoruz.

Anaokulu Yardımı: Anaokulu, okul öncesi eğitimin en önemli parçası… Çocukların sosyalleşmesi, okula hazırlanması için en gerekli aşama… Bu nedenle, anaokul çağına gelen çocuklarımızın maddi engeller yüzünden bu önemli hizmetten mahrum kalmasını istemiyoruz.

Okuyan Üyemize Öğrenim Yardımı: Yaşam boyu öğrenim ilkesini savunan Türk Metal, bütün üyelerinin her aşamadaki öğrenimini destekliyor. Öğrenimini sürdüren üyelerine de sözleşme kapsamında öğrenim yardımı talep ediyor.

Kadın İşçiler Kurulu: Kadın işçilerimizin işyerinde maruz kaldığı her türlü ayrımcılığın, şiddetin ve tacizin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasını ve kadınların kendi sorunlarına sahip çıkması için Kadın İşçiler Kurulu oluşturulmasını istiyoruz. ILO Sözleşmelerinde somutlaşan evrensel değerlerin hayata geçirilmesini istiyoruz.

İşe Giriş Ücreti: İmza tarihinden sonra işe giren bir işçinin Türk Metal’e üye olmasıyla birlikte ücretine asgari ücretin %10’u oranında zam yapılmasını talep ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız