KAPALI HAVUZ

0
313

        İşim gereği 5 yıl kadar Eskişehirde yaşadım. Çok güzel ve modern bir şehirdir. Benim gittiğim ilk yıllarda çok çamurluydu ve bakımsızdı. Sonra yavaş yavaş çehresi değişti güzelleşti Avrupai bir şehir haline geldi. Kışın kar yağdığı bir gün şehir merkezine gitmenizi tavsiye ederim. Prag a, Budapeşte ye yakın bir seyir zevki yaşarsınız. Ortasından geçen Porsuk çayı etrafında gezmenizi öneririm.

       Çok matrak bir arkadaşım vardı ben Eskişehirde yaşarken beraber çalışıyorduk. Bir sitede yaşıyordu. Sitenin ortasında bir yüzme havuzu vardı. Sorduğumuzda böbürlenerek ve gülerek ” Bizim sitede açık ve kapalı yüzme havuzu var ” derdi. Bizde merak ederdik. “Yahu açık havuzu biliyoruz da kapalı havuz nerede ? “

       O da gülerek ” Açık havuz hatalı yapılmış ,sürekli kapalı, kimse kullanamıyor. ” 

       Bizim güzel ilçemizin de bir kapalı havuzu var ,mı?  Var var. Ama bir türlü hizmet veremiyor. Hatalı yapılmış, su sızdıyormuş ,orada öyle duruyor. Önünden geçip duruyoruz her Yalova tarafına gidişte.  Ne eksik yapılmış acaba da bu havuz daha içine kimse giremeden su sızdırmaya başlamış. Buna benzer bir durum bizim ilçe merkezinin ortasındaki hamamda da olmuştu ilk yapıldığında sonra düzelmişti ama bu yeni yapılan bir türlü hizmete giremiyor. Önünde otlar bürümüş ,dışarıdan bakıldığında bakım da yapılmıyor gibi.

        Bunu konuşuyoruz arkadaşla ,derken laf dönüp dolaşıyor , bizim belediyede 850 personel varmış hatta şehrin ortasındaki kocaman binaya sığamayıp ek  binalar kiralanmış ,personel ile doldurulmuş.  Seçimden sonra gelen yeni başkanımız bu kadar kontrolü zor ,çalışıp çalışmadığı hatta işe gelip gelmediği belli olmayan personeli azaltmaya çalışıyor ,başta biraz personel azaltmaya gidebilmiş ama sonra bakmış ki olamıyor bir türlü, kiminin tanıdığı geliyor aman çıkartma, kiminin babası ,ailesi aman çıkartma. Eeee ekmek davası herkes haklı. Herkes haklı. 

        Peki kim haksız? ,Hiç ihtiyaç olmadığı halde belediyeye personel alımı yapan ve yapanlar haksız. Kendi işletmesi olsa alırmı? almaz. Doldur belediyeye ,tanıdık yandaş herkese mavi boncuk. Ama belediye maaşları ödeyemiyor. Sat sav maaş ödemek için Orhangazi halkının sahibi olduğu belediye mülklerini. Belediye borçlandırılırken de bir sürü şaibe.

        İkinci haksız kim? Ne olursa olsun belediye çalışanı olup da hiç işe gitmeden maaş alabilme hakkını kendinde bulan kişiler. Kendine saygısı olan hiç kimse haksız kazanç elde etmek için çaba sarf etmez. Herkes vicdanıyla yaşar, o maaşı hak edip etmediğini bilir.

        Hesap yapıyoruz arkadaşımla hemen. 850 kişi üçle çarp 2250 insan eder. Bazı aileler dört kişi hadi tam çarpmayalım 2500 kişi. Nüfus kaç. Köyler hariç 65 bin yok. Yani nüfusun yüzde dördü belediyeden gelen maaş ile hayatını sürdürüyor.

        Baktık birbirimize arkadaşımla. Çok mu az mı karar veremedik.

        Gerçekten veremedik. Bu ülkede bir kanun yok mu yahu dolaylı ve direkt kadrolu olarak belediye çalışan sayısı nüfusla orantılanan. 

        Bilmiyorum gerçekten. 1980 Moskova olimpiyatlarında sırıkla yüksek atlamada Polonyalı Wladislaw Kozakiewiç şampiyon oldu ,bunu biliyorum ve adamın simasını da hatırlıyorum ama yukarıdaki konuyla ilgili kanun varmı yok mu bilmiyorum. Benim ayıbım.

        Umarım herkes kendi ayıbını biliyordur.

        Sevgiler.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız