KADINLARIMIZ

0
491

       Rahmetli Tanju Okan’ın Kadınım şarkısı, kadınsız bir Dünya’yı ne kadar da güzel anlatıyordu. Tanrı’nın doğurganlıkla yaratıcılık özelliğini verdiği kadınlarımıza, yılın bir gününü bile çok gören biz yaratıklar…

      Anne, kız kardeş, teyze, hala, eş, aşk olarak hayatımızın her saniyesinde ihtiyaç duyduğumuz kadınlarımız. Savaşın, göçün, fakirliğin, zulmün en çok acısını yüreklerinde hep önce onlar hisseder. Gözyaşları Dünyanın her yerinde aynı olup kadın ve anne olarak gözlerinden dökülür.

      Çeşitli okullarda idarecilik yaparken birbirine benzer birçok olayla karşılaştığımda, kadın ve erkeğin olaylara bakış açısı hemen hemen hep aynıydı. Bazen odama çocuğu ile ilgili bir konuyu konuşmak için gelen anne veliler, tesadüfen o gün olan bir olumsuz olaya şahit olduklarında ya da yaramazlık yapan bir öğrenciye nasihat ettiğimde mutlaka odadaki olaya müdahil olur, hiç tanımadığı öğrenciye ‘’ Oğlum bak öğretmenlerini üzme, yapmayın böyle şeyler ‘’diye onlara yumuşak bir dille nasihat ederlerdi. Yine buna benzer olaylarda bu sefer odam da erkek veliler de olmuştur. Yaptığı yanlıştan dolayı ben öğrenciye nasihat ederken, o erkek veli de olaya müdahil olup.’’ Hoca bunlarla zaman öldürme, bunlar laftan anlamaz, bunlara vurcan indircen bunlar o dilden anlar ‘’ diye daha sert ifadeler kullanmışlardır.  Kadınlar olaylara ne kadar anlayışlı,  şefkat ve annece bakarken, erkekler daha sert ve acımasız bir tavır takınmayı marifet sanıyorlardı.

      Odamda ki panoda   ‘’ Erkeği eğitirseniz bir kişiyi eğitirsiniz, kadını eğitirseniz bir toplumu eğitmiş olursunuz’’ Sözünü hiç eksik etmedim. Annelere ve babalara kız çocuklarını mutlaka okutmalarını her zaman tavsiye ettim. Atatürk Anadolu Lisesinde Türkçe, Matematik bölümlerinde okuyan kız öğrencilerimi Hukuk fakültelerine yönlendirmeye çalıştım. Hatta bazılarını zorladım. Ve onlara hep hâkim, savcı olmaları yönünde telkin de bulundum. Kız öğrencilerim de bana hep’’ NEDEN?’’ Hocam diye sorduklarında‘’Kadınlarımızın daha vicdanlı, merhametli ve adaletli olduklarını’’söyledim. Adalete ve merhamete her zaman ihtiyacımızın olduğunu onlara defalarca usanmadan açıkladım.  Bu yazımı okuyorlarsa şimdi mutlaka gülümseyerek bu anılarımızı hatırlıyorlardır.

     Ehhhh çok konuşmaları ve kıskanç oluşları da onların en güzel orijinalliğidir. Kaybettiğimiz kadınların acısı içimizdedir. Onlar bizim Annelerimiz,   eşimiz, kız kardeşlerimiz, kızlarımız, kadınlarımızdır. Çok zamanlar Ahhhh keşke hayatta olsalar da çok konuşsalar, her şeyimize karışsalar, kıskansalar, hatta bol, bol tartışsak, kavga etsek diye özlemlerimizi dile getiriyoruz.

   Kadınlarımızın üzerinden hiç sevgi ve saygımızı eksik etmediğimiz yılın üçyüzaltmışbeş günü kutlu olsun. Kadınlarımızın hiçbir zaman gözyaşı dökmediği bir dünya temenni ederim.  

Yazımı bitirirken (Sporcu doğan, sporcu yaşayan, sporcu olarak aramızdan ayrılan Değerli öğrencim Alaattin Çoban’a Allah rahmet eylesin mekânı cennet olsun)

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız