İşte Gün Gün Yerel Seçim Takvimi

0
523


31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için Yüksek Seçim Kurulu tarafından hazırlanacak seçim takvimi, 1 Ocak 2019 Salı günü işlemeye başlayacak. Seçim takvimine göre, seçim sürecinin başlamasıyla YSK ilk olarak seçime katılabilecek siyasi partileri ilan edilecek. Ardından siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK’ya bildirmeleri istenecek. Ocak sonunda pusuladaki yerler belirlenecek.

Takvime göre, ocak ayının son günlerinde siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için YSK’da kura çekilecek. Aynı gün siyasi partilerin, ön seçim yöntemi ile aday belirlemesi yapacakları seçim çevrelerine ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gönderilen listeler, ön seçim dışında bir yöntemle aday yoklaması yapacakları seçim çevrelerine ilişkin olarak ilçe seçim kurulu başkanlıklarına verdikleri listeler askıya çıkarılacak ve ön seçim – aday yoklaması seçmen listelerine yapılacak itirazlar başlayacak.

LİSTELER ŞUBAT’TA ASKIYA ÇIKIYOR

Öngörülen takvime göre, hangi siyasi partinin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacakları şubat ayı başında ilan edilecek. Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenereks eçmen kütükleri şubat ayının ilk haftasında kesinleştirilecek. Seçmen bilgi kâğıtları bu dönemde siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına şubat ayının ikinci haftasında vermesi gerekecek. Aday listelerindeki eksiklikleri siyasi partiler şubat ayının üçüncü haftasına kadar tamamlayacak. Ertesi gün geçici aday listeleri ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. Seçmen bilgi kâğıtlarının dökümü ve dağıtımı da bu süreçte yapılacak. Planlanan seçim takvimine göre,mart ayının ilk günü aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü olacak.

SEÇİM YASAKLARI 21 MART’TA BAŞLIYOR

Mart ayının başında, kesin aday listeleri, bağımsız adaylar dahil, ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine de aynı gün başlanacak. Seçim propaganda ve yasaklarının ise seçime 10 gün kala yani 21 Mart’ta başlaması öngörülüyor. Seçime bir hafta kala seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek. Seçim propagandasıseçimden bir gün önce 30 Mart’ta saat 18.00’de sona erecek. 31 Mart’ta oykullanma işlemi gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız