Gedelek Turşusu Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde

0
354

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı bir törenle başladı. Zirveye Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası ‘Gedelek Turşusu’nu temsilen katıldı.

ATO Congresium Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleşen açılış töreninde konuşan Emine Erdoğan,  Ankara Ticaret Odası başta olmak üzere zirvenin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutlayarak, “Bu çabayı Anadolu’nun mirasına sahip çıkmak olarak görüyorum. Ülkemizin her köşesinden çıkan zenginliği tescillemek takdire şayandır” dedi.  Coğrafi işaret tescili alabilecek ürün sayısının 2 bin 500’e yakın olduğunu kaydeden Erdoğan, “Elimizin altıda müthiş bir potansiyel var. Çünkü Türkiye medeniyetlerin doğumhanesi, farklı çeşitlilikleri barındıran bir çeşitlilik havzasıdır. Bu muhteşem hazine bitkiden tekstile, esanstan gastronomiye kadar her alanda kendini ortaya koymaktadır” dedi.

YÖRELERİN MARKALAŞMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank konuşmasında, coğrafi işaretin bir anlamda toprağın, yörenin imzası olduğunu söyledi. Yörelerinde üretilen ürünlerin özgün ve eşsiz olma özellikleri taşıdığını ifade eden Varank, Türkiye’nin köklü tarihinden gelen coğrafi işaretlerin, yörelerin markalaşması açısından oldukça önemli bir avantaj sağladığını dile getirdi. Bakanlık olarak coğrafi işaret konusunda özel bir sorumluluk taşıdıklarını belirten Varank, coğrafi işaret tescil işlemlerinin bakanlığının bağlı kuruluşu Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapıldığını kaydetti. Varank, “Bugün itibarıyla 81 ilimizde 446 tescilli ürünümüz var. İşlemleri devam eden 428 başvuruyu da değerlendirmeye devam ediyoruz. Türkiye’de tescil edilebilir 2 binin üzerinde potansiyel coğrafi işaret bulunuyor.” diye konuştu.

TESCİLLİ ÜRÜNLERİN KATMA DEĞERİ ÖNEMLİ

Tescillerin sayısının önemli olmakla birlikte, tescillenen ürünlerin sağladığı katma değerin de o kadar öneminin bulunduğunu anlatan Varank, Türkiye’deki 446 tescilli işaretin pazar payının 2 milyar avro civarında olduğunu bildirdi. Varank, şunları söyledi. Tescilden sonraki süreçlere ticarileşme ve ihracat aşamalarına daha fazla odaklanmamız gerektiği çok açık. Bu noktada kalkınma ajanslarımız coğrafi işaretli ürünlerin, iç ve dış piyasalarda tanınmasına ve markalaştırılmasına yönelik çeşitli destekler veriyor. Örneğin Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansımız, coğrafi işaretli ürünlerden elde edilen geliri artırmayı kendine hedef koydu. Böylece hem kırsal kalkınmaya hem de gelirin tabana yayılmasına katkı sunmuş olacak. Bu amaçla 5 milyon lira bütçeli mali destek programı planlıyoruz. Program çerçevesinde tescille kazanılan haklara ilişkin izleme ve denetim sistemleri kuracak. Coğrafi işaretli ürünlerin ortak üretimi, satışı ve pazarlanması, bunların turizm değerine dönüşmesi gibi önceliklere destek vereceğiz.”

Cİ SATIŞ MERKEZİNE YEŞİL IŞIK

Bakan Varank, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’ın gündeme getirdiği coğrafi işaretli ürünlerin satıldığı bir merkez kurulması projesine de kalkınma ajansları vasıtasıyla destek verebileceklerini bildirdi. Ticaretin önemli bir kısmının e-ticaret platformları vasıtasıyla yapıldığına dikkati çeken Varank, “Bu manada Türkiye’de şimdiden birkaç platformla görüştüm. Online ticaret platformlarında coğrafi tescilli ürünler kısmı açabilirsek, aynı zamanda bu ürünlerin satışına büyük katkımız olur diye düşünüyorum.” dedi. Zirve ve fuar üç gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız