Emekli Öğretmenlerin ‘Öğretmen Evi’ İsyanı

0
335

Orhangazi’de yaşayan emekli öğretenler yaklaşık 2 yıldır kapalı bulunan Öğretmen Evi ile alakalı basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Alanı’nda bir araya gelen emekli öğretmenler adına Kemal Esat Erdem açıklamalarda bulundu. Öğretmen Evi’nin faal olarak açılma talebinde bulunan öğretmenler; Biz özellikle emekli öğretmenler olarak, bu anlamsız olumsuzluğun giderilmesi için, tüm devlet katmanlarında yasal girişimlerimizi sürdürecek ve mücadelemizi eksiksiz devam ettireceğiz. Dediler.

Orhangazi’deki emekli öğretmenler yaklaşık 2 yıldır kapalı tutulan Orhangazi Öğretmenevi ile ilgili basın açıklaması yaptılar. Cumhuriyet Alanında emekli öğretmenler adına Kemal Esat Erdem, tarafından okunan açıklamada hedefte ilçe milli eğitim müdürü Hüseyin Karatosun ve milli eğitim müdürlüğü vardı.  Erdem, tarafından yapılan basın açıklamasında; “Bugün burada 80.000 nüfuslu ilçede yaşayan insanları, devletin kurumlarını yönetme makamına getirilmiş kişi yada kişilerin, yönettikleri kurumları ne hale getirdiklerini anlatmak için toplanmış bulunuyoruz.

2 yıla yakın bir zamandan beri, ilçemizin en merkezi yerinde bulunan Öğretmenevinin, hiçbir geçerli ve mantıklı nedene dayandırılmadan sırf, kişisel hırs ve egolarla atıl duruma getirilmiş olduğunu bizzat izleyerek görüyorsunuz.

HİÇBİR YERDE ÖRNEĞİ YOK

Şehrin en nadide yerinde mevcut bu mekan öğretmenevi olarak tahsil edilmesinden son 2 yıl öncesine kadar işlevini yerine getirmiş, halen içimizde mevcut emekli öğretmenlerimizden bazıları da mevcut fiziki koşulları düzelterek, müdürlük ve yöneticilik görevinde bulunmuşlardır. Bu zaman dilimi içerisinde halen içimizde bulunan bu arkadaşlara yaptıkları özverili çalışmalardan ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ortada hiçbir somut veri yokken, Öğretmenevinin kapatılması, işlevsizleştirilmesi ve örneğine hiçbir yerde rastlanmayan sadece kişisel egoya dayalı olumsuzluğun kaldırılıp, Öğretmenevinin eski durumuna dönüştürülmesi için bir grup emekli öğretmen arkadaşlarımızla birlikte 24.10.2019 günü saat 14.30 da belediye başkanı ile görüşmek için Belediye Binasına gidilmiştir.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ AÇILACAKTI

Yaptığımız konuşma sonrasında Belediye Başkanının konuya vakıf olmadığını, çözüm odaklı katkısının pek de mümkün olamayacağını, Öğretmenevinin kapatılmasında mevcut olumsuzluğun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce çözülebileceğini belirterek konunun kolaycılığına kaçtığını belirledik. Daha sonra bu konunun çözümünün Ülke siyasetinden vareste tutulamayacağından kaynaklı olarak, yönetimin erkinde olan ittifak partilerinin İlçe Başkanlarıyla ile birlikte 25.10.2019 günü saat 8.30 da yine bir grup emekli öğretmen arkadaşlarımızla birlikte İlçe Kaymakamlığında bir toplantı gerçekleştirdik. Bahsi geçen toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünü temsilen Şube Müdürü de hazır bulundu. Yaptığımız görüşmede Ülkenin birlik ve beraberliğe her zaman dan da daha çok ihtiyaç duyulduğu bu günlerde, çalışan ve emekli öğretmenlerin bir arada, tasada ve sevinçte bir arada olmasının yararlı olacağı, salt bu nedenle de olsa Öğretmenevinin 24.11.2019 günü yapılacak Öğretmenler günü kutlamasının adı geçen mekanda yapılması ve bu vesile ile açılışının yapılacağına dair yetkili kişilerden söz aldık. Bu sözü veren ülke siyasetinin ittifak ilçe başkanları, Mülkü amir ve yanında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcisi idi.

KİŞİSEL EGOLARA TESLİM OLAN ANLAYIŞ

24.11.2019 tarihinde Öğretmenler günü kutlama törenleri geldiğinde yukarıda bahsettiğimiz kurum ve kuruluş temsilcilerinin hiçbiri 25.10 2019 günü Kaymakamlık makamında yapılan toplantıda verdikleri sözleri tutmamış, ne gariptir ki Öğretmenevinin tüm kapılarına kilit vurulmuştu.. Ve ne acıdır ki İlçe Kaymakamı ile bir grup öğretmen, Cumhuriyet Meydanı parkında oturmayı, Öğretmenevi Lokalinde oturmayı tercih etmişlerdi. Çünkü Öğretmenevinin kapıları kilitliydi. Öğretmenevini işlevsizleştirmek için kişisel egolara teslim olan anlayışın asıl amacı nedir? 930 çalışan ve 300 küsür emekli öğretmen arkadaşı yan yana getirmek, kaynaştırmak, dayanaştırmak, acı ve tatlı günlerinde birlikte olmasını aramızdan vefat nedeniyle ayrılan arkadaşlarımız için son görevimizi yapmak ve diğer arkadaşlarımıza ulaşma isteğimizi engellemek, kime ne yarar sağlayacaktır? Bunu anlamak asla mümkün değildir.

MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

T.C. Anayasal bir kuruluştur. Halk varsa Devlet vardır. Kurumları hasbel kader işgal edenler halka hizmet etme yükümlülüğündedirler. Kurum ve o kurumun makamları kişisel hır ve egoları tatmin etme yeri değildir. Ülkemiz sat-hı mahalleinde halen faaliyet gösteren Öğretmenevlerinin statüleri aynı olduğu halde İlçemizdeki Öğretmenevinin faaliyetinin engellenmesini kim nasıl izah edecektir.

Biz özellikle emekli öğretmenler olarak, bu anlamsız olumsuzluğun giderilmesi için, tüm devlet katmanlarında yasal girişimlerimizi sürdürecek ve mücadelemizi eksiksiz devam ettireceğiz.

Çünkü biz biliyoruz ki, Albert Einstein’in söylediği gibi, Öğretmen ihmal edildiğinde ülke intihar ediyor demektir” ifadelerine yer verildi.

ORHANGAZİ ÖĞRETMENEVİ HAKKINDA:

İlçemiz öğretmenevi 1983 yılında Camikebir Mahallesi İbrahim Önal Caddesi Belediye iş hanının 3. katında hizmete başlamış olup 1992 yılına kadar devam etmiştir. 1992 yılında Yalova Caddesi üzerinde bulunan Belediye Kültür binasının 4 ve 5. katındaki odalar öğretmenevine tahsis edilerek faaliyetini burada devam ettirmiştir. 20.04.1999 tarihinde Yine Yalova Caddesi üzerinde bulunan ve en son Kız Meslek Lisesi olarak kullanılan yere taşınmıştır. Mülkiyeti özel idareye kullanım hakkı ise öğretmenevine ait bulunan bina Orhangazi’nin en eski binalarındandır.

1935 yılında Halkevi olarak hizmete açılan bina daha sonra 1950 yılında Ortaokul, 1970 yılında ise Kız Meslek Lisesi olarak hizmet vermeye başladı. 1996 yılında Kız Meslek Lisesi yeni binasına taşınınca 3 yıl boş kaldıktan sonra çeşitli onarımlardan geçirilerek 1999 yılında Orhangazi Öğretmenevi olarak hizmet vermeye başladı.

Bina 2 katlı olup Orhangazi’nin merkezinde kurulmuş en eski yapılarından biridir. Avlulu kargir bina olarak yapılmıştır. İki katın toplam kullanım alanı 368 m2, bahçe alanı 488 m2 toplamda ise 672 m2 lik bir alana sahiptir. Bina giriş katında 5 oda, ikinci katında ise 6 oda bulunmaktadır.

Müdür odası, Müdür yardımcısı odası, seminer ve toplantı bölümü, okuma ve dinlenme salonu, oyun ve lokal salonu, internet odası, mescit, çamaşırhane, depo, ve mutfak gibi hizmet odaları mevcuttur. Açık alanın içinde engelli, bay ve bayan olmak üzere tuvaletler bulunmaktadır. Konaklama bölümündeki odalar 1-2-3- ve 4 kişilik olmak üzere tasarlanmış olup toplam 6 yatak odasında 15-20 yatak bulunmaktadır. Tüm odalarda banyo tuvalet, mini buzdolabı, LCD ekran TV, internet, fön makinesi ve kişiye özel: terlik, havlu, şampuan ve sabun bulunmaktadır. Kurumumuz merkezi ısıtma sistemi ile ısıtılmaktadır. Lokalimiz 200 m2 kapalı ve 150 m2 açık alana sahip olup kurum tarafından işletilmektedir. Lokal İSE YAKLAŞIK 2 YILDIR KAPALI VE HİZMET VERMEMEKTEDİR. Kurumumuz şehir merkezinde olup her yöne ulaşım rahatlığı bulunmaktadır. Yalova ve Gemlik 10 Dk. İznik gölüne 2 Km mesafededir.

Orhangazi’nin en eski binalarından olan öğretmenevimiz Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulunun kararıyla koruma alanına alınmıştır. Yasal izin alınmak suretiyle ve farklı sponsorların marifetiyle 2 yıldır genel bir onarımdan geçirilerek sosyal bir tesis kimliğine büründürülmüştür.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız