ANLAMAK İSTEYENE

0
341

   Siyasetçiler, tarihçiler hep bize istedikleri gibi anlattılar. Onların bize anlattıklarını hep bilmemizi istediler. İstedikleri gibi aklımızı karıştırmak istediler. Ama yalan söyleyen tarih utansın.

     Hiç düşündünüz mü, madem kuruluş savaşında yalnızca yunanla savaştık, o halde Mudanya Ateşkesi’ni neden İngiliz’le, Fransız’la, İtalyan’la yaptık? Tam olarak kurtulduğumuz neydi? 1922’de ordularımız İzmir’i alınca vakit kaybetmeden İstanbul’a yöneldik. Malum İstanbul İngilizlerin elindedir. Bütün ordu İzmit’e yığıldı ve hareket için gün sayıldı derken ateşkes önerdiler. Lozan görüşmeleri başladı. Ordumuz İzmit’te beklerken Lozan süreci tam sekiz ay sürdü. İyi ama niye? Hangi konuda anlaşmıyorduk.?Musul mu? Tabii ki hayır Musul bir ay konuşuldu geçildi. Lozan’ın sekiz ay sürmesinin üç önemli sebebi vardı. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz.

    Yüzyıllarca ‘’KAPİTİLASYON’’ adı altında yabancılara öyle imtiyazlar verildi ki gün geldi tepemize çıktılar. Bankalar, işletmeler, limanlar gibi hep onlarındı. Ordumuz Voynuklar,Cerahorlar, Martolozlar ismiyle Hıristiyan askerlerle doluydu.Gün geldi Almanlar yönetti.Paralarımızın üzerine Fransızca, Ermenice, Yunanca ibareler kondu.Devlet dairelerinde onların bayrakları dalgalanıyordu.Faturalardan istasyon isimlerine he şey onların dilindeydi. Vergi, askerlik gibi ayrıcalıklar o kadar artmıştı ki bir yabancı suç işlediğinde Osmanlı Zabiti onu tutuklayamıyor, kendi konsolosu gelip ilgileniyordu. İşte bu rezil düzenin yani kapitülasyonların Lozan’da kaldırılması için ısrar ettik, sekiz ay buna direndiler sonunda kabul ettiler.

   Bilindiği üzere Osmanlı ekonomisi çökünce DUYUN-U UMUMİYE kurulmuş ve yabancılar Osmanlı maliyesine el koymuştu. Lozan’da yabancıların bu egemenliği bitecek dedik. Yani Türkiye’nin ekonomisi bağımsızdır dedik! Sekiz ay direttiler sonunda kabul ettirdik.

   Gayrimüslim ile Müslüman’ın anlaşmazlığı bile çözülemiyordu çünkü Osmanlı mahkemelerini tanımıyorlardı. Lozan görüşmelerinde ‘’idari, adli, bağımsızlığımızı tanıyacaksınız’’dedik. Yani Türkiye egemen olacaksa o halde bir yabancı suç işlediğinde Türk mahkemesinde yargılanacak !dedik sekiz ay Türk yargısını tanımak istemediler ama sonunda kabul ettirdik.!

    Bugün Papaz Brunson’a hain, casus dediler, sonra Amerika istedi diye salıverdiler. Oysa Lozan’a göre papazı yargılamak bizim egemenliğimizdeydi. Onu salmakla egemenliğimizi zedeledik. Sahte tarihçiler ‘’Musul verildi’’diyerek Lozan’daki bu çok kıymetli egemenlik hakkımızın üstünü örtmeye çalışıyorlar. Oysa Musul Cihan Harbinde kaybedildi. Oniki Adalar Uşi anlaşması ile İtalyanlara bırakılmıştır. Üşi anlaşması 18 Eylül 1912 tarihinde yapılmıştır. Uşi Lozan şehrinin bir semti olduğu için bu adalar Lozan’da gittiğini sandılar. Yâda bu gerçeği bildikleri halde millete yutturmaya çalıştılar.

    Türkiye savaşarak egemen bir devlet olmuştur. Adli, hukuki, askeri, mali, toprak egemenliğimizi savaşarak kazındık. Bu ülkede hiçbir yabancıya ayrıcalıklı davranılamaz. Bu ayrıcalıklar kaldırılsın diye Lozan’da direndik ve kazandık. Atalarımız hür ve bağımsız bir ülkede yaşayalım diye kanlarını döktüler canlarını verdiler ruhları şad olsun.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz
Lütfen isminizi yazınız